Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2404 of /homepages/25/d199835659/htdocs/FloridaTurkGazetesi/includes/menu.inc).

Çavuşoğlu: S-400 için gelen Rus askeri uzmanlar Türkiye’de kalmayacak

Çavuşoğlu Atina ziyareti sırasında S-400'ler için Türkiye'ye gelen Rus teknisyenlerin kalmayacağını açıkladı. Uluslararası medya bu açıklamayı Türkiye'nin Biden yönetimine yaklaşma çabası olarak değerlendirdi.

31 Mayıs 2021

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu “Yeni ABD yönetiminin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışında” olduğunu belirterek, ABD’nin “S-400’ü kullanmayın” teklifini kabul etmediklerini söyledi.

Resmi bir ziyaret kapsamında bulunduğu Atina’da gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çavuşoğlu şunları söyledi: “Yeni yönetimin Türkiye ile daha iyi ilişki içinde olma arayışını da görüyoruz, daha iyi diyalog daha iyi ilişki. Buna genel anlamda Suriye de dahil. Önümüzdeki süreçte ya ben Washington’a gideceğim ya da (ABD Dışişleri Bakanı) Blinken buraya gelecek. Tarihi belli değil.”

“S-400’ler yüzde yüz bizim kontrolümüzde olacak. Birçok teknisyeni eğitime gönderdik, Rus askeri uzmanı Türkiye’de bulunmayacak. Hal böyleyken başka bir ülkeden ‘kullanmayın’ teklifini kabul etmek mümkün değil.”

Çavuşoğlu’nun S-400 için Türkiye’de bulunan Rus teknisyenlerin kalmayacağına dair açıklamaları, uluslararası medyada Erdoğan hükümetinin Biden yönetimine yaklaşma çabası olarak görüldü.

ABD: S-400 KONUSUNDA TÜRKİYE’YE ALTERNATİF SUNDUK

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, 27-28 Mayıs’ta gerçekleşen Türkiye ziyareti sırasında S-400’lere ilişkin basına şu açıklamayı yapmıştı: “S-400’leri almak NATO ittifakında sorun yaratıyor. Alternatif sunduk, tam olarak ne yapmaları gerektiğini biliyorlar. Umarım ortak bir yol bulabileceğiz. Bu teknik detay bir konu değil, siyasi bir şey değil. Türkiye durumun farkında, atması gereken adımları biliyor. Nasıl bu adımların atılacağını da görüştük, bu Türkiye’nin kararı olacak.”

 

Reklam vermek istiyorsanız bize buradan ulaşın

FLORİDA TURK GAZETESİ size Güney Florida Türk toplumunun yerel haberlerini, Türkiye ve Türklerle ilgili dünya haberlerini, yorumları ve bazi değerli yazarların köşe yazılarını ve dernek duyurularını anında sizlere getirmektedir. Küçük bir ücret karşılığında ana sayfaya koyduracağınız "banner"ınızla okuyucularımıza ulaşabilırsınız.

WebTrafik istatistikleri
3000 aylık sayfa görüntüleme
Alexa sıralaması için bakınız: ALEXA

200x300 pixel banner: aylık $150
Link: aylık $50

Data fazla detay için: (786) 251-9996, ya da aşağıdaki formu doldurup gönderin:
http://www.floridaturkgazetesi.com/contact